Bezpieczne podgrzewanie żywności w mikrofali - Max Kuchnie
Bezpieczne podgrzewanie żywności w mikrofali - Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024/25 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Plastik w mikrofali, czyli jak bezpiecznie...

Plastik w mikrofali, czyli jak bezpiecznie podgrzewać żywność

Mówi się, że jedzenie podgrzewane w mikrofalówce może być dla nas szkodliwe, ale tak naprawdę szkodliwa może być dla nas żywność, która podgrzewana jest w nienadających się do użytku w kuchence mikrofalowej opakowaniach. Jak sprawdzić, czy w danym pojemniku można podgrzewać jedzenie, jakie opakowania plastikowe można umieszczać w mikrofali i jak identyfikować znajdujące się na nich symbole?

Na zdjęciu: Studio Mebli Zoya

Szerzej o naczyniach nadających się do użytku w kuchenkach mikrofalowych pisaliśmy a artykule: https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/mikrofalowka/jakie-pojemniki-naczynia-do-gotowania-jedzenia-w-mikrofali-645.html. Dziś natomiast bliżej przyjrzyjmy się wyłącznie pojemnikom plastikowym i raz na zawsze rozwiążmy problem odnoszący się do tegoS, czy można podgrzewać w nich żywność.

 

Pojemniki bezpieczne w kontakcie z żywnością

 

Niezależnie od tego, czy dany pojemnik z tworzywa sztucznego nadaje się do mikrofalówki czy też nie, jeżeli chcemy bezpiecznie przechowywać w nim jedzenie, musimy mieć pewność, że opakowanie to jest przeznaczone do kontaktu z żywnością. Powinno być zatem nietoksyczne i oznaczone certyfikatem „Wolne od BPA” (BPA Free). Najlepiej jest jednak, gdy na plastikowym pojemniku znajdziemy oznaczenie, które wprost informuje nas o tym, że jest on do kontaktu z żywnością. Tylko w takich opakowaniach możemy bezpiecznie trzymać jedzenie czy chociażby zabierać ze sobą posiłki do pracy.

 

Plastikowe naczynia a kuchenka mikrofalowa

 

Kiedy mamy już pewność, że w danym pojemniku kuchennym możemy przechowywać żywność, kolejnym krokiem jest sprawdzenie tego, czy jedzenie można w nim podgrzewać. Niektóre rodzaje plastiku z całą pewnością się do tego nie nadają. Umieszczenie takiego pojemnika w mikrofalówce i zbyt długie działanie wysokiej temperatury będą skutkować jego stopieniem. Dlatego też zawsze należy sprawdzić, czy producent wykonanego z tworzywa sztucznego opakowania, nie umieścił na nim bezwzględnego zakazu używania w kuchenkach mikrofalowych. Najbezpieczniej jednak możemy czuć się wtedy, gdy do dyspozycji mamy pojemnik dostosowany do grzania. Jak sprawdzić czy dane pudełko się do tego nadaje?

 

 

Oznaczenia i symbole na plastikowych pojemnikach

 

Symbole, które znajdziemy na opakowaniach wielokrotnego użytku, są naprawdę łatwe do zidentyfikowania. Jeżeli pojemnik plastikowy nadaje się do kontaktu ż żywnością, prawdopodobnie na jego dnie znajdziemy symbol kieliszka i widelca. Jeżeli zastanawiamy się, czy w plastikowym kubku możemy zagrzać mleko, sprawdźmy, czy na jego etykiecie umieszczono ikonkę przedstawiającą mikrofalę. Kiedy wahamy się, czy w danym pudełku możemy na przykład pogrzać zupę (albo też ją zamrozić), poszukajmy oznaczenia z zakresem temperatur. Na plastikowych pojemnikach na żywność umieszczane są także informacje odnośnie do materiałów, z których zostały one wykonane. Najbardziej znane są opakowania typu PET. Z tego tworzywa wykonywane są m.in. plastikowe butelki na wodę. Do produkcji naczyń kuchennych często stosuje się też Poli(styren-co-akrylonitryl) oznaczany jako SAN. Podczas produkcji butelek wielokrotnego użytku natomiast nierzadko używa się tworzywa sztucznego o symbolu PCTG.

 

Czego absolutnie nie wkładać do kuchenki mikrofalowej?

 

Poza niektórymi tworzywami sztucznymi, jest też kilka innych materiałów, których bezwzględnie nie należy umieszczać w kuchence mikrofalowej. Wstawianie do mikrofalówki naczyń metalowych czy drewnianych nie będzie dobrym pomysłem. W mikrofali nie umieszczajmy także opakowań styropianowych. Nawet jeżeli nasze zamówienie z obiadem czy kolacją przyjedzie do nas zimne, przed jego podgrzaniem przełóżmy je ze styropianowego pudełka na talerz. A jak zachowa się papier w komorze grzania? To też może skończyć się nieciekawie.

 

Prosty sposób na plastik w mikrofalówce

 

Jeżeli nie chcemy obawiać się zniszczenia plastikowego pojemnika w mikrofalówce, wybierajmy naczynia od wiodących producentów, takich jak Curver, które wykonywane są z wysokiej jakości materiałów. Pamiętajmy też, żeby przed umieszczeniem plastikowego pudełka w mikrofalówce, ściągnąć z niego przykrywkę.

 

Zobacz także:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jaka-kuchenke-mikrofalowa-kupic-2719.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czyszczenie-mikrofali-cztery-szybkie-sposoby-2989.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/suszenie-w-mikrofali-co-mozna-a-czego-nie-mozna-wysuszyc-w-kuchence-mikrofalowej-3028.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/talerze-do-mikrofali-czyli-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-wnetrzu-kuchenki-mikrofalowej-2996.html

Studio Meblox
Studio Meblox
Studio Pro-M
Studio Pro-M
Studio Repeccy Meble
Studio Repeccy Meble
Studio Szewczyk
Studio Szewczyk
Studio Tercet
Studio Tercet

Komentarze


3.67/5 3 3
5
AlinaB

Czytając ten artykuł dużo wartościowych rzeczy się dowiedziałam i chce go polecić innym, bo wiem, że się przyda.


5
Kamila

Ja używam tylko pojemników z oznaczeniem !


1
AlinaB

bardzo ciekway artykuł :)

Zobacz również


Najtańsza mikrofalówka – jak wybrać dobrą i tanią...


Kuchenka mikrofalowa naprawdę ułatwia życie. Zwłaszcza wszystkim zabieganym,...

ABC kupowania kuchenki mikrofalowej


Już od wielu lat, kuchenka mikrofalowa jest nieodłącznym elementem kuchennego...

Jaki model kuchenki mikrofalowej wybrać?


Kuchenka mikrofalowa jest urządzeniem, który znajduje się w niemalże każdej...